• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Туристично-рекреаційний потенціал Сновщини

Сновський район створений у 1923 році, розташований на півночі Чернігівської області. Загальна площа 1283 км2.

Відстань до обласного центру залізницею 249 км, автомобільним шляхом – 72 км.

Основною сферою виробництва є сільське господарство, яке займається вирощуванням зернових і кормових культур, виробництвом м’ясо-молочної продукції.

Особливе місце серед приватних сільськогосподарських підприємств займає племптахопідприємство «Снов», яке знаходиться у Сновську і має гарну технічну базу.

Землі лісового фонду у районі складають 31,3 % всіх земель, тому розвинута лісозаготівля та переробка деревини в широкому асортименті.

Велике значення має залізничний вузол, до складу якого входять станці я Сновськ, локомотивне депо, дистанція колії. Розвинута система приватного автоперевезення.

Промисловість району представлена Новоборовицьким спиртовим заводом, меблевою фабрикою, заводом продтоварів, хлібокомбінатом.

Від 2003 року на базі електромеханічного заводу працює ТОВ «Техсервіс», але спеціалізується на загальних механічних операціях: металообробка, переробка пластмас, зварювання, слюсарні роботи та інше.

Важливою ланкою в забезпеченні району є торгівля, в якій найбільшою структурою є райспоживспілка. Вагоме місце займають магазини мереж «АТБ-маркет», «Седам», розвивається мале підприємництво. Годують ресторани «Візит», «Айсберг», кафе «Вітамінка», ряд кафе, відкритих місцевими підприємцями.

Побутове обслуговування у районі розширюється і урізноманітнюється на приватній основі.

У районі працюють відділення банків «Ощадбанк», Райффайзен банк «Аваль», «ПриватБанк», відділення страхових компаній «Оранта», «Гарантія».

Поштовий зв’язок здійснюють відділення «Укрпошти», «Нової пошти», «Ин Тайм». Доступ до Інтернету, який забезпечує Укртелеком, надає центральна бібліотека, приватні Інтернет-центри. Покриття WI-FI наявне також у окремих приватних кафе. Реформується бюджетна сфера. Система охорони здоров’я представлена центральною районною лікарнею та районним центром первинної медико-санітарної допомоги, стоматологічною поліклінікою.

Діють амбулаторії загальної практики сімейної медицини – 4 сільські і 1 міська, 2 фельдшерсько-акушерські пункти, 25 фельдшерських пунктів. Створена розгалужена мережа аптечних закладів.

У районі функціонують 13 шкіл, 3 позашкільні заклади, 1 міжшкільний навчальний виробничий комбінат, 10 дитячих садків (7 в складі НВК).

Професійну освіту надає Сновське вище професійне училище лісового господарства. У сфері фізичної культури успішно працюють Сновська дитячо-юнацька спортивна школа відділу освіти та дитяча юнацька спортивна школа районної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» агропромислового комплексу України.

Система соціального захисту населення представлена Управлінням праці та соціального захисту населення, при якому працює стаціонарне відділення для постійного та тимчасового проживання самотніх престарілих людей, розміщене у селі Н. Боровичі, Товариством Червоного Хреста, Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Лідирують серед закладів культури області установи Сновщини. Вісім творчих колективів районного Будинку культури мають звання «народний» та «зразковий».

Серед них – народний аматорський колектив «Спадщина», драматичний «Муза», дитячий танцювальний «Ягідки», фольклорний дитячий ансамбль «Світлячок», ансамбль української пісні «Калина». Має своїх прихильників театр мод «Fashion Zone» підприємця Євгенії Гордюк.

Осередком музичного мистецтва, естетичного виховання та високої духовності є Сновська музична школа ім. Натана Рахліна, відома в області високим рівнем підготовки учнів.

Сновська централізована бібліотечна система включає центральну, дитячу і 20 сільських філіалів.

Матеріали з історії краю накопичує місцевий історичний музей. Про подвиг наших земляків у роки Другої світової війни розповідають експонати Єлінського музею партизанської слави та меморіального комплексу «Лісоград».

Духовному відновленню Сновщини допомогають 22 православні церкви, із яких 4 – Київського Патріархату. У Сновську діють церкви Свято-Миколаївська та Свято-Покровська (Носівка), церква Київського Патріархату Свято-Преображенської парафії. Зареєстровані: Римо-католицька церква, церква Адвентистів Сьомого Дня, церква Євангелійських християн-баптистів, церква християн Віри Євангельської «Джерело життя».

Зоною рекреації для містян є річка Снов, лісопарк, гідропарк.

Складаються міжнародні зв’язки району. Товари, виготовлені на підприємствах Сновщини, експортуються у Естонію, Молдову, Німеччину, Румунію, Латвію. Ліс – у Туреччину, Польщу, Білорусь, Узбекистан, Туркменістан, Йорданію та Сінгапур. Відпрацьовуються економічні зв’язки з Польщею.

Доставляється гуманітарна допомога із США через районний благодійний фонд «Ми разом!» та з Англії через Сновську філію Чернігівської благодійної організації «Аратта». Діти з району відпочивають у сім’ях Італії та Польщі.

Танцювальний колектив «Ягідки» Сновського РБК успішно представляє Україну та наше місто на сценах Європи.

З історії м. Сновськ

На півночі Чернігівщини знаходиться один з найчарівніших її куточків – Сновщина, який входить до зони українського Полісся.

Тихоплинна Снов бере початок у Росії і несе свої води у Десну, перетинаючи район на дві частини. Широко розкинулись навкруги річки заливні луки з численними заплавами та озерами. Високі соснові бори, білокорі березові гаї та сонячні діброви шумлять, розповідають про минулі століття. Тут для життя було майже все, і люди селилися в цій місцевості з доби незапам’ятної, переважно на пагорбах серед лісів, біля річок. Сліди тутешніх поселень сягають 20 тисяч років до нашої доби. Про це свідчать археологічні пам’ятки різних періодів, виявлені на території району.

Найінтенсивнішим заселенням земель району можна вважати час панування польської шляхти та козаччини. Саме на 17 століття припадає утворення більшості населених пунктів на його території. Найбільш давні з них – Старі Боровичі, Нові Боровичі, Гірськ, Тур’я, Клюси, Жовідь. Поряд з поселеннями сіл виникали і монастирі. Одним із стародавніх був Клюсівський, відомий Андрониківський на річці Бречиці та Миронівський недалеко від Займища біля річки Снов. Основним заняттям населення було орне землеробство, рибальство, мисливство, скотарство, ремесла, а найстарішим видом транспорту – водний.

Початок заселення території міста Сновськ поклало будівництво Лібаво-Роменської залізниці (початок 70-х років 19 ст.) поблизу хутора Коржівка, яка з’єднала дві великі станції Бахмач і Гомель.

Було збудовано депо, яке запрацювало у 1873 році. А через рік – відкрито рух залізничного транспорту через станцію Сновська. Почали надавати земельні ділянки для забудови на північ від залізничної лінії. Так утворюється робітниче селище Сновськ. У 1897 році в ньому було 23 двори і 225 мешканців. У Коржівці, яка забудовувалась разом з будівництвом залізничного вузла, на той час було 199 дворів і 2199 мешканців.

Наприкінці 90-х років Сновськ та Коржівка об’єднались і стали називатись селище Сновськ. Воно знаходилось на перетині шляхів, якими пливла значна маса вантажів. Найбільшим промисловим об’єктом було депо та залізничний вузол, процвітали приватні підприємства, особливо ті, що займалися заготівлею та обробкою деревини. Населення складали люди різних національностей, різним було і віросповідання, тому в селищі було 2 синагоги, польський костьол, православна Миколаївська церква. Розвивалась соціальна структура.

Віховою подією стало створення у 1923 році Сновського району, до якого увійшли території 18 навколишніх сіл. Сновськ був виділений як місто, окружний і районний центр. У 1925 році увійшов до складу Чернігівського округу. 21 травня 1935 року була підписана постанова про перейменування міста Сновськ у місто Щорс, на честь нашого земляка, організатора перших регулярних частин Української Армії, командира Першої Української Повстанської Дивізії Миколи Олександровича Щорса.

12 травня 2016 р. місту була повернута його історична назва Сновськ.

Багата знаними людьми Сновська земля. Дев’ять наших земляків удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу в роки Другої світової війни і двоє стали повними кавалерами ордена Слави. За трудові досягнення три уродженця району удостоєні звання Героя Соціалістичної Праці. Тут народилися або деякий час проживали: диригент Натан Рахлін; літературознавець Леонід Большаков; письменниця Лідія Вакуловська; письменник Іван Євсієнко; письменник Олександр Смоляк; поет Леонід Терехович; письменник Анатолій Рибаков; професор математики, доктор фізико-математичних наук Самуїл Берман; український хімік, доктор технічних наук, професор Іван Ададуров; доктор хімічних наук, професор Леонід Гузій; кандидат хімічних наук, професор Аркадій Гузій; доктор біологічних наук, професор, мікробіолог Григорій Каравайко; архітектор і краєзнавець Андрій Карнабед; доктор астрономії, професор Платон Порецький; режисер і сценарист Ролан Сергієнко; історик-архівіст, краєзнавець Яків Жданович; музикант, хоровий диригент, фольклорист, Василь Полевик; український літературознавець і критик Борис Коваленко.

Перелік основних туристично-екскурсійних об’єктів

1. Сновський історичний музей.

2. Музейний комплекс «Лісоград».

3. Єлінський музей партизанської слави.

4. Музей локомотивного депо.

Туристичні маршрути

1. Артеменко І., Вітинник С., Мокросноп Н. Місто над Сновом (Сновськ).

2. Мокросноп Н. Там, де річка в’ється… (мікрорайон Носівка).

3. Меська Ю. Відкрий для себе рідний край (В. Щимель).

4. Крумкач О. «… Ти мій причал, моє навік село» (Займище).

5. Ковалевська Л., Опецько Г. «Від криниці до криниці» (Кучинівка).

6. Філон А. Моя земля – земля моїх батьків (Низківка).

7. Довбиш М. Стежками рідного села (Нові Млини).

8. Стасенко І. Стародавні рогізківські хутори і маєтки.

9. Барбарич Л. Краса рідного краю… (Суничне, Шкробове).

10. Чечко С. Лісова мандрівка (Тихоновичі).

11. Єрьоміна О., Цуприк О. Війні немає забуття (Тур’я).

12. Єрмоленко А. Подорож від скіфських часів до сучасності (Гірськ).

13. Аліменко В. Підеш тією стежкою (Жовідь).

14. Мартиненко І. Зелений світ Приснов’я (Нові Боровичі).

15. Сергеєва Н. Петрівка – село стародавнє (Петрівка).

16. Мозгова А. Збережемо земну красу (Смяч).

17. Науменко І. Село моє – краплиночка на карті (Старі Боровичі).

18. Авраменко Н. Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє (Хотуничі).

Перелік об’єктів туристичної інфраструктури

Заклади харчування

Ресторан «Візит», вулиця Незалежності, 7. (2-18-61, 2-11-15, 2-11-25)

Ресторан «Айсберг», вулиця Чернігівська, моб. тел. 093 86 90 118.

Кафе «Вітамінка», вулиця Незалежності, 1. 2-17-73.

Піцерія «Пікантно», вулиця Незалежності, 1. 2-17-73

Кафе «Левада», вулиця Архітектурна, 19. 2-31-83.

Суши бар «Самурай», вул. Залізнична, моб. тел. 096 833 99 29

Туристично-інформаційні центри

Відділ культури і туризму Сновської РДА.

Сновський історичний музей.

Сновська центральна бібліотека.

Бази відпочинку: готель «Колос», вулиця Незалежності, 3. 2-14-50.

Інвестиційні пропозиції

Назва інвестиційної пропозиції – Створення рекреаційної зони на базі колишньої панської садиби (з 1918 року – переобладнана під школу).

Сутність та мета інвестиційного проекту – Реконструкція садиби проекту з облаштуванням присадибної ділянки, розрахованої на відпочинок і ночівлю 35-40 чоловік.

Розвиток сільського туризму, створення нових робочих місць, покращення інфраструктури села.

Опис об’єкту

Окремі будівлі загальною площею 604 м2 розміщені на земельній ділянці площею 2,5 га.

Головна будівля має площу 326 м2, дерев’яна, обкладена білою цеглою, яка з фасаду розібрана. Висота приміщення біля 3,5 м. 8 кімнат розміщені за коридорною системою. Є вітальня, підсобні кімнати у прибудові. Окремі приміщення площею 105 м2 та 173 м2 з цегли і дерева. Покрівля шиферна. Є три господарчі приміщення, два з яких у напівзруйнованому стані.

Місце знаходження об’єкту

15200, Україна, Чернігівська область, Сновський район, с. Жовідь, південний захід села.

Сфера діяльності, що інвестується

Туристично-рекреаційна, туристичні послуги.

Додаткова інформація:

У селі наявна соціальна інфраструктура,

- інфраструктура асфальтове покриття.

- інженерні мережі, їх стан.

Місце привабливе для відпочинку та рекреації.

- інші інвестиційно-привабливі. Поруч річечка Жеведа, за 3-5 км – річка Снов.

характеристики

Поряд з селом – ліс. Є можливість для риболовлі,

- інша корисна інформація

збирання грибів і ягід, отримання продуктів харчування з присадибних господарств селян.

Сприятливі кліматичні умови та географічне розташування: через село проходить траса на Сновськ (25 км), Чернігів (95 км). Маєток збудований дрібним землевласником Дмитром Ренчинським наприкінці 19 ст. З його донькою Софією тут 18 років проживав її чоловік-вчений (математик, логік, астроном) Платон Сергійович Порецький, про що свідчить меморіальна дошка на будівлі. Водяне опалення в головній будівлі демонтоване, в інших є грубки. Є колодязь.

Умови реалізації пропозиції – продаж

Ініціатор інвестиційної пропозиції – Сновська районна рада.

Контактна інформація: Адреса: 15200, Чернігівська область, м. Сновськ, вулиця Незалежності, будинок 19.

Голова – Радибеда Валерій.

Корисна інформація:

Районна державна адміністрація – вулиця Незалежності, 19, 2-11-64.

Сновська районна рада – вулиця Незалежності, 19, 2-10-89.

Відділ культури і туризму – вулиця Незалежності, 2, 2-14-97.

Кiлькiсть переглядiв: 1301