Скільки нас і які ми

щорська цбс

Сергій Володимирович Левчановський народився у м. Щорс, 19 жовтня 1990 року. Випускник ЗОШ № 2. У 2013 році закінчив інститут історії, етнології та правознавства ім. О.М. Лазаревського. Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка.

Зараз працює вчителем історії у селі Гірськ Щорського району.

Його робота «Скільки нас, які ми. Етнографічний портрет Щорсівщини» спроба зробити аналіз етнодемографічної ситуації у Щорському районі, дослідити причини демографічної кризи та особливості етнодемографічних змін у районі, зокрема серед єврейського населення.

Головним джерелом дослідження стали матеріали Всеукраїнського перепису населення України 2001 року, що сприяли розкриттю соціально-демографічної структури у районі, демографічні щорічники Головного управління статистики у Чернігівській області, етнодемографічна інформація органів місцевого самоврядування, архівного відділу РДА, Щорського історичного музею і центральної бібліотеки, Чернігівської ОУНБ ім. В.Г. Короленка.

Видання доповнює список використаних джерел та літератури.

Буде цікаве всім небайдужим до долі краю.


Літописи розповідають

щорська цбс

Робота Олександра Крумкача «Літописи розповідають» - результат кропотливої праці автора з друкованими першоджерелами. В ній його прагнення дати можливість кожному бажаючому доторкнутися до історії виникнення і розвитку населених пунктів на території нашого району.

Матеріали вперше друкувались у районній газеті «Промінь Жовтня» у 1990 році № № 117, 119, 123, 124.

Видання доповнюється списком використаних джерел. Буде цікаве всім, хто хоче знати історію краю.

Рух за перебудову на Щорсівщині

щорська цбс

Видання «Рух за перебудову на Щорсівщині» має на меті показати непростий шлях боротьби прихильників Народного Руху України за перебудову у нашому районі наприкінці 80-х початку 90-х років минулого століття.

Воно включає спомини Павла Дмитровича Семененка, засновника осередку Руху за перебудову у м. Щорс і натхненника пробудження громадської активності народу та його дружини Ніни Дмитрівни Семененко, яка завжди поруч і поділяє його погляди. Цікавими є документальний і фотолітопис подій того часу та список публікацій, який включає друковані матеріали з 1992 року.

Видання буде цікаве всім, кому не байдужа історія рідного краю, хто хоче повноцінно жити.

Микола Щорс. Без ретуші

щорська цбс

Видання "Микола Щорс. Без ретуші" має на меті показати начдива М. Щорса, нашого земляка, таким, яким він був дійсно, без прикрас і героїзації, ладним покласти голову за самостійність своєї Батьківщини.

В ході роботи над виданням опрацьований ряд документів з фондів Щорського історичного музею, публікації з сучасних періодичних видань, відповідні рубрики інтернет-сайтів, матеріали про життєвий шлях Миколи Щорса, зібрані киянином Вольським Маратом Васильовичем і передані Щорському історичному музею.

У видання включені фотографії з фондів ЩІМ та список використаних джерел.

Буде цікаве всім, хто хоче знати історію рідного краю.

Щорська ЦБ вдячна Щорському історичному музею за надані матеріали про Миколу Щорса.

Сновське:
від найдавніших часів до сьогодення

щорська цбс

Любов до рідного краю починається із ніжної материнської колискової, із теплої щирої поради батька, із мудрого слова бабусі чи дідуся. А ще з розповідей про минуле і сьогодення свого краю, про чарівну природу, про працьовитих людей.

Спомини старожилів, різні документи скурпульозно зібрала провідний бібліотекар Сновської сільської бібліотеки-філіалу Н.О. Ісаченко і створила книгу пам`яті бречуків, яка буде корисною всім, хто любить свою малу Батьківщину.

Це видання відкриває історичний нарис "Історія села Сновське з давнього часу і до сьогодні", включає місцеві мікротопоніми, діалекти, інші цікавинки, статті про кожний заклад у селі та перелік використаних джерел.

Місто відроджується (1943-1950 рр.)

щорська цбс

Видання «Місто відроджується (1943-1950 рр.)» вміщує спомини Маринченка Василя Григоровича «Пам'ять повертає в той час» про післявоєнне місто Щорс та його відбудову (мовою оригіналу).

Доповнює їх список публікацій у районній газеті про відродження міста після звільнення від фашистської навали.

Краще сприйняти атмосферу того часу допоможуть світлини і документи, представлені автором, Щорським історичним музеєм, місцевим архівом та центральною бібліотекою.

Видання буде корисним всім, хто цікавиться історією рідного краю.

Галопом по Щорсівщині

щорська цбс

Видання складене за результатами реалізації у Щорській ЦБС краєзнавчого проекту «Пізнай рідний край граючи». До нього увійшли 15 кращих сценаріїв, розроблених сільськими бібліотекарями, та сценарій центральної бібліотеки. Вони опробовані для таких вікових категорій користувачів як діти і молодь. Отримали схвальну оцінку як гравців, так і бібліотекарів. Скільки позитиву випромінюють світлини з проведених квестів, включені до збірки!

Видання розраховане на бібліотечних працівників, запропоновані сценарії можна використовувати повністю при проведенні квестів, або частково при проведенні інших заходів.

Матеріал розміщений у алфавіті назв сільських бібліотек-філіалів, які його представили.


Пам`ятаємо нашу Славу

щорська цбс

У кожного з нас є своя мала Батьківщина, де ми народилися, де стояла батьківська хата. Для Івана Яковича Швидкого, вчителя-краєзнавця, шанованої в Єліному і Тихоновичах людини, таким місцем був хутір Слава, що нині закінчує своє буття.

Якою була та Слава, як жили її мешканці, про що дбали і до чого прагнули, що найбільше поціновували в житті - про все це автор розповідає на прикладі своєї родини.

Написаний з глибоким почуттям кровного зв`язку з рідною землею історико-ліричний напис приверне увагу яу вихідців зі Слави, так і всіх інших, кого яскраві спомини дитинства звуть у село до отчої домівки.

Іван Якович Швидкий був активним дописувачем районної газети. Хто бажає ознайомитись з його публікаціями, знайдуть їх перелік наприкінці видання.


Сновська щкола ФЗУ
Щорська техшкола
1922-1956 рр.

щорська цбс

Видання «Сновська техшкола ФЗУ. Щорська техшкола. (1922-1956 рр.)» має на меті відтворити значимий період в історії міста Щорс, коли він був центром підготовки залізничних кадрів для багатьох залізниць Радянського Союзу.

Включає в себе як спомини ветерана В.О. Недзвецького, так і виявлені фотоматеріали, перелік публікацій у районній газеті.

Видання буде цікаве всім, хто вивчає історію свого краю.


Рогізківські хутори: Юр`євка

щорська цбс

Стасенко Іван Олексійович – вчитель історії, краєзнавець багато зусиль поклав на збирання та впорядкування матеріалів про історію села Рогізки і прилеглих хуторів. Його краєзнавчі розвідки неодноразово друкувались у районній газеті «Промінь», представлялись на обласних і районних науково-практичних конференціях та брали участь у краєзнавчих конкурсах.

У започаткованій Щорською центральною бібліотекою серії «Зникаючі хутори» у 2012 р. вийшла робота Івана Стасенка «Минуле і сучасне села Привільне». А зараз увазі читачів автор пропонує історію хутора Юр`євка, (що біля Рогізок) скрупульозно зібрану ним з бажанням зберегти пам'ять про цей населений пункт.

Видання має списки мешканців хутора Юрківка у 1952 р. та використаних джерел.


Мои мысли о шахматах и шахматистах

щорська цбс

Спомини і роздуми Олександра Жерденка, життя якого 65 років прикрашає і збагачує гра в шахи, увійшли до видання центральної бібліотеки "Мои мысли о шахматах и шахматистах".

Головна мета книги - популяризація гри в шахи, розповідь про їх місце у житті людей різних професій, які відстоювали честь району у шахових змаганнях.

Доповнюють розповідь автора підсумкові таблиці окремих шахових турнірів різних років і список публікацій із районної газети "Промінь" (раніше "Промінь Жовтня") за останні 30 років шахового життя на Щорсівщині. У виданні представлені фотографії і документи із особистого архіву автора.

20 квітня у центральній бібліотеці відбулася презентація цього видання, яке в книзі історії краю стало сторінкою про шаховий рух в районі, починаючи з 60-х років ХХ століття.

Щорсівщина: туристичний калейдоскоп.

Щорська ЦБС реалізувала проект з розробки екскурсійних маршрутів по рідному краю. Короткі описи екскурсій увійшли до збірки «Щорсівщина: туристичний калейдоскоп», яка має дві частини – «Лівобережжя» та «Правобережжя». У першій частині надруковані статті про м. Щорс та найбільші села району, розташовані ліворуч річки Снов, у другій – праворуч.

До роботи над проектом залучались сільські бібліотекарі, вчителі, працівники сільських рад, краєзнавці.

Матеріал розміщений за алфавітом населених пунктів, крім м. Щорс, який відкриває першу книгу.

Видання буде цікаве всім, хто не байдужий до історії і сьогодення краю. Надасть допомогу у виборі туристичного маршруту Щорсівщиною, представить гостям всю її красу.

щорська цбсщорська цбсщорська цбсщорська цбс

Минуле і сучасне села Привільне

/Files/images/привільне.JPG

Зникаючі хутори і села... Скільки їх на теренах нинішньої України! Є такі і у нашому районі. Чи підуть вони у забуття чи залишаться у пам`яті людей? Це залежить від нас сучасних.

Іван Олесійович Стесенко багато зусиль поклав на збирання матеріалів про історію і жителів села Привільне (Вершини), що на території Низківської сільради, Щорського району, Чернігівської області. Колись багатолюдний населений пункт зараз налічує 5 чоловік. Збираються в поминальний день на кладовищі люди, коріння яких тут, у цій землі. Хвилюються, згадують, сумують.

Іван Олексійович склав накопичені ним матеріали у книжечку "Минуле і сучасне села Привільне".

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС

Запали свічку пам`яті

/Files/images/запали свічку.jpg

2011 рік можна по праву назвати роком письменниці Лідії Вакуловської. Принаймні, на її малій батьківщині, місті Щорс, в якому Лідія Олександрівна народилась, де жили її друзі і рідні, де вона померла і похована на міському кладовищі. Цей рік визначений 85-річчям від дня народження та 20-річчям від дня її смерті.

Даниною пам’яті відомої письменниці-землячки є збірка споминів про неї людей, які спілкувались з Лідією Вакуловською і до цього часу зберегли теплі згадки про цю неординарну жінку.

При складанні збірки використані також розповіді, що друкувались у районній газеті «Промінь Жовтня» та обласній «Деснянська правда», лист письменниці до директора центральної бібліотеки Соколової Рози Григорівни, фотографії, надані друзями письменниці та з її архіву.

Тексти подані мовою оригіналу.

Видання буде цікавим всім, хто хоче більше знати про відомих людей краю.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


Втеча партизана

(сторінки боротьби Щорського підплілля)

/Files/images/Сукалин.jpg

Подія, описана у пропонованій вашій увазі розповіді –маленька сторінка героїчної боротьби наших славних земляків у тилу ворога в роки Великої Вітчизняної війни. Записав її зі слів розвідниці партизанського загону ім. Щорса і зв’язкової зі щорським підпіллям Марії Юрченко вчитель історії, директор Жовідьської школи Сукалін Іван Петрович.

Це завдяки його титанічній пошуковій роботі діяльність щорського підпілля була досліджена і підтверджена споминами очевидців подій та фотографіями учасників, відображена у ряді публікацій обласних і районних газет. Всі зібрані матеріали були передані ним до Щорського історичного музею, де і зберігаються.

Тоненький шкільний зошит, зписаний каліграфічним розбірливим почерком, підпис. Дати під текстом немає. На обкладинці зошита є рік його випуску – 1967.

Таким побачив у музеї рукопис цієї бувальщини займищанський бібліотекар Олександр Крумкач і зацікавився ним. Так виникла думка надрукувати виявлений матеріал і розповісти про автора оповідання та долі людей, які були причетні до цієї неординарної події.

Книга має дві частини:

І – текст рукопису

ІІ – розповідь про автора та учасників щорського підпілля, які згадуються у рукопису (за матеріалами друкованих видань, мовою оригіналу).

Видання буде цікаве всім, хто вивчає історію рідного краю.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


Займищанська сільська бібліотека-філія

/Files/images/займ2010.jpg

Дане видання є продовженням здійсненого в 2005 році вивчення, джерельною базою якого стали архівні документи і публікації, оригінали або копії яких зберігаються у фонді Займищанської сільської бібліотеки-філії.

Видання складається з двох розділів: історичної довідки та бібліографічного покажчика; доповнене світлинами. Бібліографічний покажчик має два підрозділи: 1. – Архівні документи і публікації в періодичній пресі (у хронологічній послідовності); 2 – Видання Займищанської сільської бібліотеки-філії (в алфавіті назв).

Хронологічні межі покажчика – 1922-2010 рр. Він не претендує на вичерпну повноту архівних документів, але вміщує описи всіх документів і публікацій, виявлених на 1 листопада 2010 року. Бібліографічні опис супроводжуються короткими анотаціями і мають суцільну нумерацію.

Видання має допоміжний номерний покажчик, де за допомогою круглих дужок виділено персоналії, та список періодичних видань, матеріали з яких включені до покажчика.

Покажчик створює інформаційну базу, яка сприятиме подальшому вивченню історії бібліотеки, її діяльності і ролі у житті сучасного села. Адресований бібліотечним працівникам, краєзнавцям, всім, хто цікавиться історією і сьогоденням бібліотечної справи регіону і, зокрема, села Займище і може слугувати прикладом, гідним наслідування для бібліотек області.


Подвижник у збиранні, збереженні і пропаганді

пісенної спадщини Чернігівщини
Василь Полевик

/Files/images/подвижник.JPG

Збірка включає біографію Василя Івановича Полевика. Перелік збірок українських народних пісень записаних і упорядкованих відомим фольклористом.


Названі основні колективи, з якими плідно працював Василь Полевик у області, публікації в періодиці, присвячені керівнику аматорських колективів с. Займище Щорського району.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


Храми землі Щорської

/Files/images/храми.jpg

Дане видання вміщує відомості, винайдені в друкованих документах та записані зі слів очевидців бібліотекарями Щорської ЦБС щодо історії Щорського благочиння, яка сягає своєї давнини, але мало вивчена.

Матеріали згруповані у розрізі населених пунктів району і розміщені в алфавіті їхніх назв. По можливості супроводжуються фотографіями церков.

Поданий список використаної літератури.

Видання є єдиним, що досліджує історію церкви у нашому краї і буде цікаве всім небайдужим до історії.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


Уповноважений совістю

/Files/images/Уповноважений.jpg

З нагоди 90-річчя Михайла Трохимовича Лукашова (1917-1985 рр.) у центральній бібліотеці зібралися люди, доля яких була пов’язана з роками творчої праці в ім.`я розвитку Щорського району, його економічного і культурного злету в 60-ті роки минулого століття. Добрим словом згадали присутні прекрасного керівника, організатора, господарника і в той же час чуйну людину, автора книг «Партизанськими тропами», «По тылам врага».

Їх розповіді склали цю збірочку. Матеріали подані мовою виступаючих.

Бібліографія включає матеріали наявні у фондах центральної бібліотеки.

Представлені фото із сімейного архіву Лукашових.


Наш край у 1917-1920 рр.

/Files/images/наш край.jpg

1917-1920 рр. – один з героїчних і драматичних періодів в історії українського народу. У цей час у запеклій і безжальній боротьбі зійшлися боротьбі зійшлися численні претенденти на владу в Україні, зброєю вирішуючи, хто і яка форма правління мають право на утвердження. Події цього періоду були революцією не лише соціально-економічною, а й національною. У їх результаті було проголошено Українську народну республіку. Вони забрали майже 1,5 млн. людських життів – жертв воєнних дій, голоду, епідемій, розстрілів і погромів.

Чимало подій у 1917-1920 рр. в Україні донині залишилися маловідомими широкому загалу, потребують дослідження і вивчення.


Жіночий бунт

/Files/images/жіночий бунт.jpg

Доведений до селян Чернігівщини у серпні 1932 року план хлібоздачі призвів до повсюдних хвилювань, закалатали на сполох церковні дзвони. Люди відмовлялись брати контрактаційні книжки, лаяли активістів, погрожували їм розправою, збирали збори з питання підняття плану хлібозаготівель. Виникали масові волинки жіночі бунти.

Про події того часу у селах Рогізки та Кучинівка Сновського (нині Щорського району) розповідається у даному виданні.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


Життя в музиці

/Files/images/життя в музиці.JPG

Даний покажчик включає коротку довідку про видатного симфонічного диригента Натана Рахліна та бібліографічний список матеріалів про нього, розміщених у алфавіті.

Бібліографічний покажчик розрахований на масового читача.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


В прийдешнім повторитися не вправі

/Files/images/В прийдешнім.jpg

Ви тримаєте в руках унікальне видання, мета якого через спомини очевидців та документальні свідчення відтворити події, які відбувалися на території Щорського району в період німецько-фашистської окупації.

Видання включає вступне слово, нариси про м. Щорс та окремі села у алфавіті їх назв, бібліографічний список літератури, до якого увійшли найбільш цікаві друковані матеріали, присвячені цьому періоду історії району.

Укладачі вдячні всім, хто надав допомогу в зборі матеріалів: очевидцями подій, чиї спогади використані при написанні нарисів, працівникам сільських бібліотек-філіалів, Щорському історичному музею за надані документи і фотографії.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС


ЗАЙМИЩЕ
історія села
від найдавніших і до наших часів

/Files/images/займище.jpg

Прорив у минуле с. Займище стався у 90-ті роки, коли завідувач Займищанської сільської бібліотеки О.Є. Крумкач, ентузіаст краєзнавства і палкий патріот села, вийшов, нарешті, на документальні свідчення про Миронівський монастир біля річки Снові і виникнення поруч з монастирем села Займища. Слово «нарешті» тут не випадкове: пошуки були тривалі і, без перебільшення, важкі, насамперед через інерцію тієї ж таки «неперспективності» та «меншовартості», до яких нас привчили.

Ще далеко не всі «білі плями» в історії села відкриті і розгадані. Але матеріалів накопичилося багато, і постала потреба якось їх упорядкувати, викласти компактно та зробити доступними для всіх, кого можуть зацікавити подробиці виникнення і заселення Займища та його понад 300-річної біографії. Так з’явився цей нарис.

Видання надійшло до всіх бібліотек Щорської ЦБС



З вірою і книгою до світла знань

/Files/images/книжка З вірою.jpg

За матеріалами дослідження з історії бібліотек Чернігівщини кінця ХІХ - поч. ХХ ст. Поданий перелік опрацьованих джерел у прямій хронології.

Сновщина

/Files/images/книжка Сновщина.jpg

Видання надає коротку характеристику інфраструктури району, історичну довідку, перелік визначних місць і пам'ятників міста Сновськ.

Включає перелік використаних джерел та ряд світлин.

Буде цікаве всім, хто хоче більше знати про свій край.

Смяч

Матеріали з історії села

/Files/images/Смяч книжка 22 на сайт.jpg

Збірка включає в себе дослідження вчителя історії Демиденка Миколи Яковича з історії села Смяч, в основу якого легла як інформація з друкованих видань про край, так і матеріали історико-етнографічного характеру зібрані і записані вчителями, які в різний час працювали у сільській школі та краєзнавчі розвідки, накопичені на час написання його роботи сільською бібліотекою.

В збірку також вміщені матеріали з історії села та світлини винайдені і опрацьовані провідним бібліотекарем Смяцької бібліотеки Аллою Мозговою в останні роки.

Сновські краєзнавчі читання

Випуск 1

/Files/images/Сновські читання книжка фото222.jpg

Дане видання – тези виступів учасників Сновських краєзнавчих читань, які відбулися у центральній бібліотеці 22 серпня 2016 року.

Мета проведення читань – долучити людей, які вивчають історію краю, або пов’язані з цікавими її сторінками, до оприлюднення своїх напрацювань чи спогадів.

Гута-Студенецька

З історії села

/Files/images/гута мал2017.jpg

В основу видання покладені матеріали анкет-довідок про село Гута-Студенецька та хутір Сальне, складені групою сільських активістів, до якої ввійшли бібліотекар Коваленко М.С., вчителі Мартинович Є.Ф. і Ромащенко У.П., Молошок, Дятел М.П., Михієнко Ф.Т., та затверджені на загальних зборах громадян с. Гута-Студенецька у 1963 році.

Використані відомості надані Гута-Студенецькою сільською бібліотекою.

Представлені світлини з особистого архіву Дубини Г.В., Трихліб Н.П., Малашок М.Ф. та сільською бібліотеки.

Животоки на теренах Сновщини

/Files/images/Животокимал.jpg

Представлені у дайджесті матеріали про джерела супроводжуються посиланнями на їх розміщення у «Промені» та на блозі газети. Подані у хронології написання.

Будуть цікаві всім, хто хоче більше знати про рідний край.

Лантух Ольга

Осіннє зізнання

/Files/images/ОЛантухОсін.jpg

До збірки поезій відомої на Сновщині поетеси-землячки Ольги Лантух «Осіннє зізнання» увійшли ліричні вірші останніх років.

Надія Півень

"Много припевок я знаю, и хороших, и плохих..."

/Files/images/Півень Много.jpg

Півень Надія Андріївна народилася 15 серпня 1932 року в селі Єліне Сновського району.

Вона часто згадує, як у молоді роки збиралися вечорами з однолітками, щоб поспівати і потанцювати під гармошку. До сьогодні Надія Андріївна добре пам’ятає і пісні, і частівки своєї молодості, і, навіть, вірші, які вивчала в школі. Вона люб’язно погодилась проспівати частівки співробітниці музею, текст яких ми і пропонуємо вашій увазі як яскраву частинку самобутньої скарбниці народної творчості Сновщини.

Сновські краєзнавчі читання

Випуск 2

/Files/images/Сн чит 2.jpg

Традиційні краєзнавчі читання відбулися у центральній бібліотеці 16 листопада 2017 року. Тексти виступів на них увійшли до другого випуску збірки «Сновські краєзнавчі читання».

Учасники читань: педагогічні фахівці, працівники Сновського історичного музею, Чернігівської ОУНБ ім. В.Г. Короленка, Сновської центральної бібліотеки розповідають про дослідження історії рідного краю та його знаних людей.

Видання буде цікаве всім, хто хоче більше знати про рідний край.

До Дня пам'яті Леоніда Тереховича

/Files/images/Терехович Хай памятьСЦЕНАРІЙ.jpg

Програма вшанування та літературно-музична композиція «Тут земля – України, що лише розквітає під грозами», фоторепортаж подій, які відбулися 22.08.2017 року у м. Сновськ та с. Кучинівка, батьківщині поета.

Збірка включає бібліографічний список матеріалів про життя і творчість Леоніда Тереховича.

Видання буде цікаве всім, хто хоче долучитися до популяризації життя і творчості Л. Тереховича, краєзнавцям, вчителям, бібліотекарям.

/Files/images/Терехович З УкрСАЙТ.jpg/Files/images/Терехович Ми великийСАЙТ.jpg

До збірок увійшли поетичні твори, представлені на конкурс патріотичної лірики пам’яті Леоніда Тереховича, метою якого було як увічнити пам’ять поета-земляка, так і надати можливість поетично обдарованим людям заявити про себе.

Поезії розташовані в алфавіті прізвищ авторів. Першими представлені переможці конкурсу.

Лосева Слобода: минувшина і сьогодення

/Files/images/Лосева Сл минувшина.jpg

Лосева Слобода – невелике село на півдні Сновського району славне своєю історією і своїми людьми. Для них і про них в контексті плину часу розповідає у своєму дослідженні краєзнавець Іван Олексійович Стасенко.

Видання включає список використаної літератури.

Буде цікаве всім, хто хоче знати історію рідного краю.

Рогізківські козацькі хутори

/Files/images/Рогозки коз хутори.jpg

Дане видання розповідає про виникнення у другій половині 19 століття рогізківських хуторів Радишевський і Семенківка та долі тих, хто їх заселяв.

Воно буде цікаве, як нащадкам людей, що жили на цій землі, так і тим, хто хоче знати історію рідного краю.

Сновські краєзнавчі читання

Випуск 3

/Files/images/Сн чит 3.jpg

Сновські краєзнавчі читання, що відбулися в центральній бібліотеці у вересні 2018 року, проводились до 75-річчя вигнання нацистських загарбників з території нашого краю у роки Другої світової війни.

Видання тез виступів їх учасників буде цікаве всім, хто хоче знати історію Сновщини.

Перлинки з минувшини

/Files/images/перлинки2.jpg

Дане видання не претендує на фундаментальне дослідження діалектів нашого краю.

Це спроба зберегти для нащадків слова, які залишились у нашій мові від пращурів. Мова, яка склалась на нашій території багато віків тому, поступово трансформується в сучасну українську мову і все ж продовжує жити нарівні з нею.

Представлені нами діалекти (переважно територіальні) зібрані у населених пунктах Сновщини і подані у алфавітному порядку без поділу на окремі села.

Знані люди Сновщини

сновська цбс

Біобібліографічний довідник «Знані люди Сновщини» – третє видання, перероблене і доповнене, розповідає про відомих людей, які є уродженцями Сновщини або, життя яких було пов’язане з нашим краєм в різні історичні періоди, незалежно від їх світогляду.

Довідник має розділи:

· Вони відстоювали незалежність України

· Низький уклін героям

· Відзначились у роки Другої світової війни

· Їх велич у праці

· Відомі діячі культури, науки, політики Сновщини.

Персоналії розташовані за алфавітом прізвищ, наводиться стисла біографічна довідка, яка включає відомості, зібрані на цей час. Якщо точно не встановлено років життя того чи іншого діяча, то про час його діяльності подаються контекстуальні дані. За наявності вказуються джерела, із яких можна почерпнути більш повну інформацію.

Видання буде корисним всім, хто цікавиться історією рідного краю.

Укладачі не претендують на вичерпність, робота з накопичення матеріалів продовжується.

Центральна бібліотека щиро вдячна всім, хто допоміг зібрати відомості до цього видання, особливо Сновському історичному музею, архівному відділу райдержадміністрації, гімназії та школам міста.

Зауваження та побажання просимо надсилати на адресу Сновської центральної бібліотеки.

Сновські краєзнавчі читання

Випуск 4

/Files/images/чит..jpg

Сновські краєзнавчі читання відбулися в центральній бібліотеці у жовтні 2019 року.

Видання тез виступів їх учасників буде цікаве всім, хто хоче знати історію Сновщини.

Село Єліне

Історичний екскурс

/Files/images/Єліне.jpg

Автор Денис Дрозд у своєму дослідженні «Село Єліне. Історичний екскурс» представляє літопис села від першої відомої згадки про нього до сьогодення.

Окремий розділ присвячений висвітленню трагедії села Єліне у березні 1942 року під час Другої світової війни.

В ході роботи над нарисом використовувались як друковані джерела, документи, так і спогади очевидців.

Представлені світлини пам’ятних знаків села.

Видання буде цікаве всім, хто вивчає історію рідного краю.

До Дня пам'яті Леоніда Тереховича

/Files/images/ти в моїй.jpg

До збірки увійшли поетичні твори, представлені у 2020 році на літературний конкурс патріотичної поезії ім. Леоніда Тереховича, поета-борця за незалежність України.

Вони розміщені за двома віковими категоріями авторів: від 18 до 35 р., від 36 р. і старші. Першими подані поезії переможців у номінації, далі – в алфавіті прізвищ авторів.

Збірка буде цікава всім, хто любить поезію, відкриває в ній нові імена, є шанувальником патріотичної лірики.

Путівник у зникаючу красу

/Files/images/Мереживо 3.jpg

Видання «Дерев’яне мереживо Сновщини» – колективна робота бібліотекарів централізованої бібліотечної системи. Його мета – зберегти для нащадків рукотворну красу дерев’яного різьблення, що поступово зникає з оздоблення будинків.

Кожне село має чимало своїх майстрів, які залишили візерунки з дерева, що тішать око і сьогодні.

Світлини фрагментів робіт майстрів розміщені за алфавітом назв населених пунктів, у яких вони знаходяться.

Путівник у зникаючу красу приверне увагу всіх, хто хоче знати історію рідного краю та цікавиться різьбленням по дереву.

Кiлькiсть переглядiв: 919